O powstawaniu gatunków

O powstawaniu gatunków

CHARLES DARWIN

Darwin_500

Tytuł oryginału: On the Origin of Species

 

Kiedy po raz pierwszy na Ziemi pojawiło się życie, zapoczątkowało rozwój “nieskończonego szeregu najpiękniejszych form”, którego zaledwie ułamek jesteśmy w stanie zobaczyć współcześnie. Obserwując je  możemy dostrzec ogromną różnorodność, liczne cechy wspólne, oraz niezwykłą zdolność przystosowania się organizmów do różnych środowisk. Naukowe uzasadnienie tych trzech obserwacji po raz pierwszy znajdziemy w opublikowanej ponad półtora wieku temu hipotezie O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego, która zapoczątkowała erę biologii ewolucyjnej.

Ponieważ wszystkie dzisiejsze formy żyjące są w prostej linii potomkami tych, które żyły dawno przed okresem kambryjskim, możemy być przeto przekonani, że prawidłowe następstwo pokoleń nigdy nie było przerwane i że nigdy żaden kataklizm nie zniszczył całego świata. Dlatego też możemy z pewną ufnością liczyć na długą bezpieczną przyszłość. Ponieważ zaś dobór naturalny działa tylko dla dobra każdej istoty, wszelkie dalsze cielesne i duchowe przymioty dążyć będą ku doskonałości.

Jakże zajmujące jest spoglądać na gęsto zarośnięte wybrzeże, pokryte różnego rodzaju roślinami, ze śpiewającym ptactwem w gąszczach, z krążącymi w powietrzu owadami, z pełzającymi w mokrej glebie robakami, i patrząc na wszystkie te tak wyszukanie zbudowane formy, tak różne i w tak złożony sposób od siebie zależne, pomyśleć, że powstały one wskutek praw działających wokół nas. Prawami tymi w najszerszym znaczeniu są: wzrost i rozmnażanie się, zawarta prawie w pojęciu rozmnażania się dziedziczność, zmienność wskutek bezpośrednich i pośrednich wpływów zewnętrznych warunków życia oraz używania i nieużywania narządów, tempo przyrostu tak wysokie, że prowadzące do walki o byt i wskutek tego do doboru naturalnego, który ze swej strony prowadzi do rozbieżności cech i wymierania form mniej udoskonalonych.

Można obrazowo powiedzieć, że dobór naturalny co dzień, co godzina zwraca uwagę na wszelką, chociażby najdrobniejszą zmianę, odrzuca to, co złe, zachowuje i gromadzi wszystko, co dobre. Spokojnie i niepostrzeżenie pracuje on wszędzie i zawsze, gdzie tylko nadarzy się sposobność nad udoskonaleniem każdej istoty organicznej w jej stosunkach ze światem organicznym i z nieorganicznymi warunkami życia. Tych drobnych postępowych zmian nie postrzegamy wcale, dopóki ręka czasu nie zaznaczy długiego szeregu wieków; a tak ubogie są nasze wiadomości o ubiegłych epokach geologicznych, że postrzegamy tylko, iż obecne formy życia różnią się zupełnie od form dawnych.

O powstawaniu gatunków, drogą doboru naturalnego – jest dla przyrodników tym, czym  jest ogólna teoria względności Einsteina dla współczesnych fizyków. Biologia w przeciwieństwie do innych dziedzin nauki, takich jak np. matematyka czy fizyka ma niewiele ściśle zdefiniowanych praw – ewolucja jednak jest takim prawem i to Charles Darwin otworzył nam drzwi do jej fascynującego świata.

 

  • 560 str. 165×235, oprawa twarda
  • Cena okładkowa 49,90 zł
  • 978-83-7779-574-3 – wydanie papierowe
  • 978-83-7779-575-0 – wydanie elektroniczne

o Wydawnictwie

Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.

Kierując się tym starym chińskim przysłowiem, mamy dla Was i książki nowe, i tę starą, poczciwą klasykę.

Zacznijmy od tych minionych, sprawdzonych autorów. W naszej ofercie są zarówno polscy pisarze, którzy bez wątpienia na to miano zasłużyli: Bruno Schulz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Eliza Orzeszkowa, Władysław Reymont, Maria Rodziewiczówna, Józef Ignacy Kraszewski, Antoni Gołubiew, Igor Newerly, jak i zagraniczni, których wydania na świecie liczy się w milionach: Fiodor Dostojewski, Mikołaj Gogol, siostry Brontë, Jane Austen, Louisa May Alcott, Marcel Proust, Aleksander Dumas, Wiktor Hugo, a także wydawany od blisko 3000 lat – Homer.

Bardzo też dumni jesteśmy, że możemy zaproponować Państwu książki tak świetnych pisarzy, jak Leopold Tyrmand czy Józef Hen.

Nasze debiuty często okazują się drogą do profesjonalnego pisarstwa. Katarzyna Enerlich, Zbigniew Białas, Joanna M. Chmielewska, Dorota Pająk-Puda już na stałe zagościli na półkach księgarskich. Staramy się wspierać młodych polskich twórców i pomagać im w drodze do profesjonalnego pisarstwa, pamiętając o przestrodze Umberto Eco, że: Czytelnika nie można zniewalać, czytelnika się urzeka.

Mówi się, że każda literatura ma swe korzenie w biografiach. Jak rzecze Kartezjusz: Czytanie książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów. Dlatego chętnie sięgamy do historii czasu przeszłego. Wydajemy serię powieści o polskich królowych autorstwa Janiny Lesiak, także pojedyncze biografie, jak Mój ojciec, Paweł Jasienica Ewy Beynar, Biografię Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie Marcela Woźniaka, czy Psychiatra i demony. Biografia Antoniego Kępińskiego duetu Wojciech Wiercioch i Jolanta Szymska-Wiercioch.

A skoro tak chętnie wracamy do przeszłości w powieściach, to konieczne nam się wydawało tę naszą przeszłość realną, naszą historię Państwu przypomnieć i przybliżyć w źródle najlepszym i najszlachetniejszym – w książkach Pawła Jasienicy.

Niestety w tym krótkim wstępie nie sposób wymienić wszystkich naszych mistrzów pióra, za co szczególnie przepraszamy Autorów, którzy się tu nie pojawili.

Ale pamiętajcie – Wszyscy jesteście dla nas bardzo ważni!

Czytanie jest radością. Chcemy się nią dzielić, bo kto czyta książki, żyje podwójnie.