Psychiatra i demony. Powieść biograficzna o profesorze Antonim Kępińskim

Psychiatra i demony. Powieść biograficzna o profesorze Antonim Kępińskim

WOJCIECH WIERCIOCH, JOLANTA SZYMSKA-WIERCIOCH

Kepinski_500

Antoni Kępiński – najsłynniejszy polski psychiatra i znakomity eseista – to nie tylko guru medycyny i filozofii, ale także postać tajemnicza, pełna sprzeczności i niespełnionych marzeń.

Przyszedł na świat tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i od razu jego rodzina musiała uciekać przed demonami szowinizmu; zaczął studiować medycynę, ale upiory nazizmu rzuciły go w wir przygód i na wyboiste drogi tułaczki po niemal całej Europie; wrócił do Polski – prosto w łapy i kły biesów komunizmu.

Książka plastycznie i dynamicznie pokazuje Mistrza Antoniego nie tylko w labiryncie podróży inicjacyjnej i w różnych sytuacjach granicznych (w karcerze obozu koncentracyjnego, kokpicie myśliwca Royal Air Force, sali szpitala psychiatrycznego czy na łożu śmierci), ale i w brudnej, cuchnącej suterenie, w której siedział jak mnich i mistrz przyjmujący swoich uczniów – pacjentów, ludzi doświadczonych przez los, chorych psychicznie, opętanych przez demony iluzji i urojeń, amnezji i halucynacji, ludzi, których pamięć i fantazja przypominają mroczne wizje z płócien Boscha czy Bruegla.

Heroiczna walka Profesora z demonem śmierci to dramatyczna gra z czasem, batalia o utrwalenie własnych i cudzych doświadczeń na kartach książek, które mogą rozpalać serca i umysły licznych czytelników. To, co napisał, jeszcze długo będzie głosem rozsądku w zwariowanym świecie intelektualnych i artystycznych mód.

W walce z demonami pomagała mu miłość do żony Jadwigi oraz pomoc i wsparcie tak niezwykłych znajomych i przyjaciół, jak Halina Poświatowska, Wanda Półtawska, Hanna Chrzanowska, Janina Ipohorska, Karol Wojtyła, Józef Tischner, Jerzy Panek, Roman Ingarden, Jan Sztaudynger, Julian Aleksandrowicz, Stefan Szuman, Kazimierz Dąbrowski.

Autorzy przedstawiają psychiatrię jako swoiste ćwiczenie duchowe, powieść ta jest więc nie tylko historią genialnego naukowca i artysty, ale w pewnej mierze również przewodnikiem po rozmaitych koncepcjach psychologicznych oraz poradnikiem zdrowia psychicznego, podszeptnikiem, jak żyć kreatywnie i szczęśliwie.

  • 640 str. 145×205, oprawa twarda
  • Cena okładkowa 49,90 zł
  • 978-83-7779-572-9 – wydanie papierowe
  • 978-83-7779-573-6 – wydanie elektroniczne

o Wydawnictwie

Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.

Kierując się tym starym chińskim przysłowiem, mamy dla Was i książki nowe, i tę starą, poczciwą klasykę.

Zacznijmy od tych minionych, sprawdzonych autorów. W naszej ofercie są zarówno polscy pisarze, którzy bez wątpienia na to miano zasłużyli: Bruno Schulz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Eliza Orzeszkowa, Władysław Reymont, Maria Rodziewiczówna, Józef Ignacy Kraszewski, Antoni Gołubiew, Igor Newerly, jak i zagraniczni, których wydania na świecie liczy się w milionach: Fiodor Dostojewski, Mikołaj Gogol, siostry Brontë, Jane Austen, Louisa May Alcott, Marcel Proust, Aleksander Dumas, Wiktor Hugo, a także wydawany od blisko 3000 lat – Homer.

Bardzo też dumni jesteśmy, że możemy zaproponować Państwu książki tak świetnych pisarzy, jak Leopold Tyrmand czy Józef Hen.

Nasze debiuty często okazują się drogą do profesjonalnego pisarstwa. Katarzyna Enerlich, Zbigniew Białas, Joanna M. Chmielewska, Dorota Pająk-Puda już na stałe zagościli na półkach księgarskich. Staramy się wspierać młodych polskich twórców i pomagać im w drodze do profesjonalnego pisarstwa, pamiętając o przestrodze Umberto Eco, że: Czytelnika nie można zniewalać, czytelnika się urzeka.

Mówi się, że każda literatura ma swe korzenie w biografiach. Jak rzecze Kartezjusz: Czytanie książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów. Dlatego chętnie sięgamy do historii czasu przeszłego. Wydajemy serię powieści o polskich królowych autorstwa Janiny Lesiak, także pojedyncze biografie, jak Mój ojciec, Paweł Jasienica Ewy Beynar, Biografię Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie Marcela Woźniaka, czy Psychiatra i demony. Biografia Antoniego Kępińskiego duetu Wojciech Wiercioch i Jolanta Szymska-Wiercioch.

A skoro tak chętnie wracamy do przeszłości w powieściach, to konieczne nam się wydawało tę naszą przeszłość realną, naszą historię Państwu przypomnieć i przybliżyć w źródle najlepszym i najszlachetniejszym – w książkach Pawła Jasienicy.

Niestety w tym krótkim wstępie nie sposób wymienić wszystkich naszych mistrzów pióra, za co szczególnie przepraszamy Autorów, którzy się tu nie pojawili.

Ale pamiętajcie – Wszyscy jesteście dla nas bardzo ważni!

Czytanie jest radością. Chcemy się nią dzielić, bo kto czyta książki, żyje podwójnie.