Agata Tuszyńska

Agata Tuszyńska – pisarka i poetka, biografistka i reportażystka. Historyk teatru, wykładowca  na UW i w Instytucie reportażu.

Najnowsza jej książka to Tyrmandowie. Romans amerykański. Opowieść o amerykańskiej miłości Leopolda Tyrmanda – miłości do kraju, do kobiety i do ich wspólnych dzieci.

Natomiast pierwszą jej głośną książką była biografia urodzonego w Polsce i tworzącego w jidysz noblisty Singer. Pejzaże pamięci. Kontynuowała swoje zainteresowania odchodzącym światem polskich Żydów w tomie reportaży Kilka portretów z Polską w tle. Kolejna jej biografia to Wyznania gorszycielki – wspomnienia Ireny Krzywickiej, pisarki i feministki, autorki „Wiadomości Literackich” i wieloletniej przyjaciółki Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Wydana w marcu 2005 bestsellerowa Rodzinna historia lęku (nominowana do Prix Medicis), to dramatyczna i wielowymiarowa opowieść o losach jej polskich i żydowskich przodków. Pisarka połączyła w niej doświadczenie biografistki z rzadko uprawianym w Polsce gatunkiem personal non-fiction. Tę samą metodę zastosowała w Ćwiczeniach z utraty – będących dziennikiem-wspomnieniem z życia autorki i jej męża.

Kolejną budzącą silne emocje książką jest wydana rok temu Oskarżona: Wiera Gran.